آیا عمر انسان محدود است؟

CPT73M Hourglass on stony beach, photographed at an angle.

اشاره
آیا عمر بشر مرزی دارد که عبور از آن ممکن نباشد و هر کس به آن حد برسد به ناچار باید بمیرد؟ و یا چنین حدی در کار نیست؟ خوشبختانه در عصر ما به روشنی به اثبات رسیده است که عمر هیچ جانداری آن چنان محدودیت ندارد که با رسیدن به آن، وقت مرگ او بصورت قطعی فرا رسیده باشد. و در علم پزشکی و زیست شناسی برای عمر انسان و یا هر جاندار دیگر حدی تعیین نشده است، که تجاوز از آن محال باشد.
برناردشاو می‌گوید: از اصول علمی مورد پذیرش همه دانشمندان بیولوژیست، اینست که برای عمر بشر نمی توان حدی تعیین کرد و حتی دیرزیستی نیز مسئله مرزناپذیری است. زیست شناس معروف آلمانی وایزمن می‌گوید: مرگ لازمه قوانین طبیعی نیست، چون در طبیعت از عمر یک لحظه ای گرفته تا عمر ابد همه نوعش وجود دارد. آن چه طبیعی و فطری است عمر جاودانی است. روی این بیان عمر ۹۶۹ ساله متوشلخ نه مردود عقل است و نه مردود علم. [۱] در همین دوره خود ما نیز میزان طول عمر بالا رفته است و دلیلی ندارد که بعد از این هم بالاتر نرود و یک روز نیاید که بشر به عمر ۹۰۰ ساله برسد. [۲] .

میانگین عمر انسان


میانگین عمر انسان در اروپا در قرن شانزدهم ۲۱ سال، و در قرن هجدهم ۲۶ سال، و در قرن نوزدهم ۳۴ سال بود که در اوایل قرن بیستم به ۵۰ سال رسید و هم اکنون از مرز ۷۰ سال گذشته است. در میان حیوانات تا کنون فقط چهار نوع حیوان شناخته شده که میانگین عمر آنها بیشتر از انسان است:
۱- لاک پشت که تا ۲۰۰ سال عمر می‌کند.
۲ – نوعی ماهی آلمانی که تا ۱۵۰ سال عمر می‌کند.
۳ – نوعی عقاب که تا ۱۱۸ سال زندگی می‌کند.
۴ – کرکس تا ۱۰۴ سال عمر می‌کند. آمارهای عمومی نشان می‌دهد که بعد از این چهار نوع حیوان، میانگین عمر انسان از دیگر حیوانات بیشتر است [۳] ولی زیست شناسان معتقدند که به زودی میانگین عمر انسان به مرز ۲۰۰ سال خواهد رسید و در نتیجه با صرف نظر از حیوانات استثنائی که هزاران سال زندگی کرده اند، انسان دراز عمرترین حیوانات خواهد بود. [۴] .

مرز طبیعی عمر انسان


مرز منطقی زندگی به نظر دانشمندان متفاوت است: پاولوف مرز طبیعی حیات انسان را ۱۰۰ سال می‌داند. گوفلاند پزشک آلمانی، مدت عادی زندگی بشر را ۲۰۰ سال می‌داند. زیست شناسان اگر چه تا کنون در تعیین مرز قاطع زندگی بشر به موفقیتی نرسیده اند ولی معتقدند که با رفع اختلالها و آسیب هائی که موجب کوتاه شدن عمر می‌باشند، طول زندگی بشر به ۲۰۰ سال خواهد
رسید. [۵] هالار نیز در کتاب عناصر طبیعی مرز عادی عمر بشر را ۲۰۰ سال دانسته است. [۶] برخی دیگر از زیست شناسان معتقدند که مدت طبیعی عمر هر نوع از موجودات زنده باید مساوی ۷ تا ۱۴ برابر مدت رشد افراد آن نوع باشد. و چون مدت رشد انسان ۲۵ سال است، پس باید عمر طبیعی او نیز در حدود ۲۸۰ سال باشد. [۷] مچنیکوف می‌گوید: انسان باید ۳۰۰ سال عمر کند. و اینکه در ۸۰ – ۷۰ سالگی می‌میرد برای اینست که یک عضو آن فرسوده می‌شود و دیگر عضوها را بیمار می‌کند و در نتیجه انسان پیش از آن که به عمر طبیعی خود برسد می‌میرد. و عامل دیگری که انسان را با مرگ زودرس از بین می‌برد، هجوم میکربها به خون، امعاء و ریه انسان است. [۸] فلوگر فیزیولوژیست مشهور قرن نوزدهم مرز طبیعی عمر انسان را ۶۰۰ سال اعلام کرده، و روجربیکن انگلیسی آن را ۱۰۰۰ سال دانسته است. [۹] پروفسور هنری اسمیس می‌گوید: باید حد متوسط مرگ و میر عمومی را به حد مرگ و میر اطفال کمتر از ده سال رسانید و اگر این مسئله عملی شود، انسان آینده ۸۰۰ سال زندگی خواهد کرد. سپس اضافه می‌کند: حصر و حد سن و عمر، مانند دیوار صوتی است و بطوری که دیوار صوتی امروز شکسته است دیوار سن و عمر نیز روزی خواهد شکست. [۱۰] .

[۱]متوشلخ، سمبل طول عمر در اروپاست و تورات برای او عمر ۹۶۹ ساله گفته است. (تورات، سفر پیدایش: باب ۵ بند ۲۷).
[۲]پانزده گفتار، ص ۴۳۰ به نقل از رجعت متوشلخ بقلم: برناردشاو.[۳] تفسیر طنطاوی، ج ۱۷ ص ۲۳۲.
[۴]مجله مصری الاهرام ۳ دسامبر ۱۹۳۰.
[۵]مجله دانشمند، سال ۶ ش ۱ ص ۴۳.
[۶]تفسیر طنطاوی ج ۲۴ ص ۸۷.[۷]دادگستر جهان، ص ۲۹۷.
[۸]دائره المعارف قرن بیستم، ماده حیات.
[۹]مجله دانشمند سال ۶ ش ۱ ص ۴۳.[۱۰] اطلاعات ش ۱۱۸۰۵، (۲۰ مهر ماه ۴۴).

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید