آموزه مهدویت در احادیث نبوی(صلی الله و علیه و آله)

آموزه مهدویت در احادیث نبوی(صلی الله و علیه و آله)

معرفی حجت خدا در هر مقطعی، از وظایف اولیاء آن دوران است و بر همین اساس، حضرت ختمی مرتبت (ص) هنگام بیان خطبه شریف‌ الغدیر، که گامی اساسی برای تکمیل کامل‌ترین دین خدا، اسلام بود، بعد از نام بردن امام علی (ع) به عنوان نخستین جانشین خود، نام یازده امام دیگر را به زبان آورد.
از آنجا که امام مهدی (عج) با لقب قائم، معرفی شده است، اصحاب ایشان، بسیار از خصوصیت‌ها و سرنوشت حجت‌ ابن الحسن (عج) سئوال کرده‌اند که اولیاء الهی برای اجرای هرچه بهتر وظیفه و مأموریت خود، بارها به این پرسش‌ها، پاسخ داده‌اند.
در این مقال، ?? حدیث نبوی مربوط به حضرت مهدی (عج) از کتاب «کشف‌الغمّه» نوشته علی بن عیسی اربلی، که در مجموعه ارزشمند بحارالانوار گردآوری شده است، با ذکر سند، معرفی می‌شود.
حدیث اول
علی‌بن عیسی از ابی سعید ضرری روایت کرده که پیامبر (ص) فرمود: از امت من مهدی بیرون آید، هرگاه عمر او کوتاه باشد، هفت سال می‌شود و اگر طولانی باشد، نُه سال، امت من در زمان او متنعم می‌شوند، به طوری که پیش از آن متنعم نشده‌اند، خواه فاجر و خواه نیکوکار. آسمان باران خود را بر ایشان می‌باراند و زمین چیزی از نباتات خود نگه نمی‌دارد.
حدیث دوم
پیامبر(ص) فرمود: «زمین پر از ظلم و جور می‌شود، آنگاه مردی از عترت من قیام نماید، پس زمین را پر از قسط و عدل گرداند، هفت سال یا نه سال خلافت نماید.»
حدیث سوم
ابن سعید خدری، روایت می‌کند که رسول خدا (ص) فرمود: «روز قیامت نمی‌گذرد، مگر آنکه بر زمین مالک شود، مردی از اهل بیت من که زمین را پر از عدل گرداند،‌ چنانکه پر از جور گردیده، مدت خلافتش هفت سال است.»
حدیث چهارم
ابوسعید با اسناد خود از حذیفه نقل کرده، او گفته: رسول خدا (ص) خطبه‌ای فرمود. بعد از آن هرچه که شدنی بود به ما خبر داد. بعد از اینها فرمود: «اگر از دنیا نماند مگر یک روز، هر آینه خدا او را طولانی گرداند تا اینکه برانگیزاند مردی را از اولاد من که نام او نام من است». پس آنگاه سلمان برخاست و گفت: یا رسول‌الله! ‌نسل کدام پسرت خواهد بود؟ فرمود: «از اولاد حسین.»
حدیث پنجم
اربلی همچنین به اسناد خود از عبدالله بن عمر روایت کرده، او گفته: رسول خدا (ص) فرمود: «مهدی خروج می‌‌کند درحالتی که در بالای سرش ابری است، در میان آن ندا می‌کند که؛ این است خلیفه خدا، به او تابع شوید.»
حدیث ششم
صاحب کتاب «کشف الغمّه» ‌با اسناد خود از ابی‌ امامه روایت کرد، او گفته: ‌رسول خدا(ص) خطبه‌ای خواند و در آن ذکر دجّال کرد و فرمود: ‌«در این روز، مدینه از خباثت پاک شود، چنان که کوره‌های آهن را از خبث الحدید پاک می‌کنند، در آن جا صدا می‌کنند که امروز روز خلاص است.» پس از آن ام‌شریک گفت: یا رسول‌الله! در این روز، عرب در کجا باشد؟ فرمود: «ایشان در این روز کم هستند و اکثر ایشان در بیت‌المقدس‌اند. امام ایشان مهدی است و او مرد صالح است.»
حدیث هفتم
علی ‌بن عیسی به نقل ابی سعید خدری، روایت کرد، ‌او گفته: رسول خدا (ص) فرمود: «مهدی آشکارا مبعوث و در میان امت من خروج می‌کند. در آن وقت، امت در نعمت و چهارپایان در تعیش باشند و زمین نباتات خود را ظاهر گرداند و اموال بالسّویه به ایشان داده می‌شود.»
حدیث هشتم
از ابی سعید خدری روایت است که رسول خدا (ص) فرمود: «مژده می‌دهم به شما به مهدی که مبعوث می‌شود در میان امت من در وقت اختلاف مردم و تزلزل ایشان. پس زمین را پر از عدل و قسط گرداند چنانکه پر از ظلم و جور شده، همه اهل آسمان و اهل زمین از او راضی می‌باشند و اموال را میان مردم بالسّویه قسمت می‌کنند.»
حدیث نهم
صاحب کتاب «کشف‌الغمّه» با اسناد خود از ابی سعید خدری روایت کرده، او گفته: رسول خدا (ص) فرمود: «هر‌ آینه زمین با ظلم و جور و عدوان پر گردد، بعد از آن خروج کند مردی از اهل بیت من تا اینکه آن را پر از عدل و قسط گرداند؛ چنانکه پر از ظلم و جور بوده.»
حدیث دهم
علی‌بن عیسی در کتاب «کشف‌الغمّه» با اسناد خود از ثوبان روایت کرده، او گفته: رسول خدا (ص) فرمود: «می‌آید از سمت مشرق، علم‌های سیاه گویا که دل‌های ایشان از آهنین است، کسی که آمدن ایشان را بشنود، نزد ایشان برود و بیعت نماید هر چه که با راه رفتن باشد با دست‌ها و پاها در روی برف.»
منبع: جلد اول کتاب مهدی موعود، تألیف علامه محمدباقر مجلسی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید