چگونه ارتباط روحی با امام مهدی‏ علیه السلام ‏ایجاد کنیم

چگونه ارتباط روحی با امام مهدی‏علیه السلام‏ایجاد کنیم

مقدمه

به‏طور کلی ارتباط روحی با هریک از معصومان‏علیهم السلام نیازمند مقدماتی است که با تحقق آنها می‏توانیم به آن دست یافت. به‏عنوان مثال، برای دیدن امام عصر علیه السلام در عالم رؤیا و خواب، دستورالعمل هایی در کتاب‏های دعا ذکر شده است که با انجام آن دستورات می‏توان در عالم رؤیا به محضر امام عصر ارواحنا فداه شرفیاب شد؛ همچنین در ارتباط روحی نیز باید با انجام اعمالی که موجب حصول این ارتباط می‏شود، خود را آماده‏ی این نوع ارتباط کرد.
حال این سؤال پیش می‏آید که مقدمات به‏وجود آمدن ارتباط روحی چیست؟ چه مقدماتی را باید انجام داد تا به این مهم دست یافت؟ بدیهی است هر شخصی که بخواهد با خدای تعالی و معصومان‏علیهم السلام مرتبط شود، باید قبل از هر چیزی نفس خود را تهذیب کرده، روح خویش را از غیر خدا منقطع نماید؛ هر چه این انقطاع برای او بیشتر حاصل شود، اتصالش با عالم ملکوت بیشتر خواهد شد، به عبارت دیگر وقتی شخص خود را از تمام زخارف دنیوی و مادی، و از تمام مخلوقات غیر از معصومان‏علیهم السلام منقطع کرد و به کمال انقطاع رسید، این‏جا است که آن ارتباط روحی مورد بحث تحقق پیدا خواهد کرد و شخص منقطع خود را متصل و مرتبط با خدای تعالی و معصومان‏علیهم السلام خواهد دید.
حضرت علی‏علیه السلام در این باره می‏فرمایند:
الوصله باللّه فی الانقطاع عن الناس ؛ متصل شدن به خدای تعالی، در منقطع شدن از مردم است.
یا در فرازی دیگر می‏فرمایند:
لن‏تتصل بالخالق حتی تنقطع عن‏الخلق (مخلوق) ؛ هرگز متصل و مرتبط با خدای تعالی و خالق خود نخواهی شد مگر با منقطع شدن از خلق او (مخلوقش).(۱(
پس اگر ما امیدی جز او نداشته و فقط دست توسل به سوی او دراز کنیم و او را مؤثر در تمام امور بدانیم، آن زمان است که دارای ارتباط روحی با او شده و با این ارتباط روحی به وصال خواهیم رسید.
در اصول کافی به نقل از حفص بن غیاث آمده است که امام صادق علیه السلام فرمود: اگر یکی از شما می‏خواهد هر چه را که از پروردگارش درخواست می‏کند خدا به او عطا کند، باید از مردم مأیوس شود، و امیدی جز خدای تعالی نداشته باشد ؛ هنگامی که خدای تعالی این را از دل سائل بداند، هر چه او بخواهد، به او عطا می‏کند.(۲(
و به قول شاعر:
گر خواهی گیری دامن دوست
برو دامن از هر چه غیر اوست، درچین(۳(

انواع انقطاع
الف – انقطاع موقتی (لحظه‏ای) و ویژگی‏های آن

این نوع انقطاع به صورت غیردائم است و بیشتر در حالت‏ها، مکان‏ها و زمان‏هایی خاص به‏وجود می‏آید و باعث ارتباط شخص با امام عصر و سایر معصومان‏علیهم السلام می‏شود. اگر به اشخاصی که به آنها انقطاع موقت دست داده و لحظه‏ای با معصومان علیهم السلام ارتباط روحی برقرار کرده و مورد لطف مادی و معنوی قرار گرفته‏اند، رجوع کنیم و از چگونگی ارتباط آنها سؤال نماییم؛ بدون استثنا جواب خواهند داد که در یک جو معنوی و در یک لحظه، تمام تعلقات دنیوی و امیدها را از غیر خدای تعالی برداشته و صرفاً متوجه‏ی خدای تعالی و یا امام‏علیه السلام شده‏اند و مورد عنایت و توجهات خاص آنها قرار گرفته‏اند؛ شاید این نوع انقطاع و ارتباط بارها برای افراد مختلف اتفاق افتاده است و حتی خود بارها به چشم دیده‏ایم.
اما باید خاطرنشان کرد در این ارتباط روحی که در یک لحظه تحقق پیدا می‏کند، چند ویژگی به چشم می‏خورد:
نخست اینکه این نوع ارتباط برای همه‏ی افراد از هر دین مذهبی که می‏خواهد باشد، قابل تحقق است و البته این ارتباط نمی‏تواند دلیل حقانیت مذهب و اعتقادشان باشد.
دوم آنکه افرادی که از تمام اسباب و عوامل زمینی مأیوس می‏شوند، به این نوع ارتباط روحی دست پیدا می‏کنند . سوم اینکه در این انقطاع، بسیار اتفاق افتاده است که اشخاص پس از برطرف شدن مشکلاتشان و برآورده شدن نیازهایشان، باز به انجام گناهان بازمی‏گردند و خدای تعالی و معصومان‏علیهم السلام را فراموش می‏کنند. خدای تعالی در آیاتی متعدد در وصف این اشخاص می‏فرماید:
فاذا رکبوا فی الفلک دعواالله مخلصین له الدین؛ فلمّا نجّاهم الی البر اذا هم یشرکون ؛(۴)
زمانی که سوار کشتی می‏شوند و از همه‏ی وسایل دیگر قطع می‏گردند؛ خدای تعالی را با خلوص (کمال انقطاع) می‏خوانند ؛ ولی وقتی آنها به خشکی باز می‏گردند،مشرک شده و با دیگران پیوند می‏کنند.
با توجه به این سه ویژگی که برای انقطاع موقت بیان کردیم، این ارتباط با بروز مشکلات و مصائب گوناگون صورت می‏گیرد، و پس از رفع آنها، ارتباط نیز دوباره قطع شده و تا رسیدن مصائب، مشکلات و ابتلاءات دیگر برقرار نخواهد شد.

ب – انقطاع دائمی (مستمر) و ویژگی‏های آن

انقطاع دائمی، انقطاعی است که به‏طور دائمی و مستمر صورت گرفته و شخص مرتبط، بدون وقفه با امام زمان‏علیه السلام و معصومان‏علیهم السلام در ارتباط است.
این انقطاع نسبت به انقطاع غیردائمی بلکه نسبت به تمامی ارتباطاتی که در مباحث و مقالات گذشته بیان شده است، از اهمیت فوق‏العاده‏ای برخوردار است. در این‏جا به برخی ویژگی‏های این انقطاع اشاره می‏کنیم:
۱ – در ارتباط دائمی، مکان و زمان خاصی که اکثراً در ارتباطات دیگر، خصوصاً ارتباط روحی موقتی، باید رعایت شود، وجود ندارد و شخص مرتبط هیچگاه، چه در حال خواب و یا بیداری، چه در مکان‏های شلوغ و چه خلوت ، چه شب و چه روز و… از یاد و ذکر و ارتباط با خدای متعال و ائمه معصوم‏علیهم السلام غافل نشده و در همه حال به یاد آن عزیزان خصوصاً امام زمان‏علیه السلام می‏باشد. خدای تعالی در وصف چنین اشخاصی که همیشه مرتبط و متذکر خدای تعالی می باشند، می‏فرماید:
رجالٌ لاتلهیهم تجاره و لابیعٌ عن ذکراللّه… .(۵)
مردان مهذبی که هیچ کسب و تجارتی، آنها را از یاد خدای جل جلاله غافل نمی گرداند….
۲ – این ارتباط (همان‏طور که قبلاً به طور مختصر بدان اشاره شد) بهترین راهی است که می‏توان و با اراده خود با امام زمان‏علیه السلام مرتبط شویم و مورد ارشاد و راهنمایی آن وجود مقدس قرار بگیریم.
۳ – این ارتباط به علت ویژگی‏هایی که دارد، مختص اولیاءالله بوده و عمومیت ندارد؛ البته ناگفته نماند که راه بر روی تمام مردم دنیا برای رسیدن به ارتباط دائمی با امام زمان‏علیه السلام باز است؛ ولی مردم با غفلت از یاد خدا، و امامشان خود را از این امر مهم محروم ساخته‏اند؛از این‏رو، این ارتباط در بین عموم مردم مشاهده نمی‏شود مگر در زمان ظهور امام زمان عجل‏الله‏تعالی فرجه‏الشریف که آن زمان، زمان حیات طیبه و دوران زندگی حقیقی بنی‏آدم است.

لوازم و زمینه‏های انقطاع دائمی

پس از دانستن معنای انقطاع دائمی و ویژگی های آن، نکته‏ی دیگری که قابل توجه می‏باشد این است که چگونه می‏توان از غیر خدای تعالی و معصومین بالاخص قطب عالم امکان، حضرت ولی عصر ارواحنافداه منقطع شد؟
در جواب باید گفت برای مثال دو دوست وقتی می‏توانند با یکدیگر مرتبط شوند و دوستی آنها پابرجا بماند، که موانعی را که باعث جدایی بین او و محبوبش می‏شود برطرف کرده، با انجام خواسته‏های محبوبش ، خود را بیش از پیش به او نزدیک کند و قرب روحی و معنوی و حتی ظاهری با او پیدا کند. امامان معصوم‏علیهم السلام بالاخص امام‏عصر ارواحنافداه نیز محبوب شیعیان و محبینشان هستند و باید به ائمه اطهارعلیه السلام محبت کرد؛ زیرا این اظهار محبت به آنها، واجب است(۶) ؛ اما چگونه می‏توان این دوستی را پایدار و دائمی کرد و این دوست و پدر مهربان ؛ یعنی امام زمان‏علیه السلام را از خود راضی کرد تا دائماً با آن عزیز در ارتباط باشیم؟
در جواب باید گفت: انجام دادن دستوراتی که مورد عنایت آنها است ، یعنی همان دستوراتی که شارع مقدس اسلام برای ما قرار داده و ملزم به انجام یا ترک آن فرموده است، مهم‏ترین عامل برای ارتباط و انقطاع می‏باشد ؛ همان‏طور که امام عصر ارواحنافداه در نامه‏ای که برای شیخ مفید (ره) ارسال داشتند، شیعیان را سفارش و توصیه به اعمالی فرمودند که انجام آن اعمال باعث نزدیکی و قرب به سوی امام عصرارواحنافداه می‏شود:
فلیعمل کل امرءٍ منکم بما یقرب به من محبّتنا، و لیتجنب ما یدینه من کراهتنا و سخطنا؛(۷(
بنابراین هر یک از شما باید کاری کند که وی را به محبت و دوستی، نزدیک کند و از آنچه که خوشایند ما نبوده و باعث کراهت و خشم ماست، دوری گزیند.
پس اگر حجاب‏های بین خود و امام زمان علیه السلام را که به‏واسطه‏ی انجام گناهان و وجود صفات رذیله و شیطانی در روحمان به وجود آمده است، از میان برداریم؛ این ارتباط دو طرفه شده و موجب اتصال و ارتباط روحی با امام عصر ارواحنافداه و معصومان‏علیهم السلام خواهد شد که گاهی (همان‏طور که در بحث مشاهد و مکاشفه بدان اشاره شد) این ارتباط روحی منجر به مشاهده بدنی آن حضرت نیز خواهد شد و آنقدر این قرب حاصل می‏شود که هنگام صحبت و اظهار محبت به آن جناب، اظهار لطف و عنایت آن حضرت را احساس می‏کنیم ؛ همان‏طور که شاعر در این باره گوید:
یو همینک الشوق حتّی کانَّمااناجیک من قرب و ان لم‏تکن قربی آنچنان شوق تو خیالت را برایم مجسم می‏کند که گویی از نزدیک با تو آهسته سخن می‏گویم، هر چند که نزدیک من نباشی.(۸(

پی نوشتها :

۱ – معجم‏الفاظ غرر الحکم و دررالکلم،ج ۳، ص ۲۳۸۶٫
۲ – اصول کافی، ج ۳، ص ۲۱۹٫
۳ – دیوان عبدالرحمن جامی.
۴ – سوره عنکبوت ،آیه‏ی ۶۵٫
۵ – سوره نور، آیه ۳۷٫
۶ – «و لکم المودّه الواجبه» ؛ خدای تعالی دوستی شما را بر خلق واجب کرد.
۷ – ابومنصوراحمدبن علی بن ابیطالب طبرسی، احتجاج، ج ۲، ص ۵۹۹٫
۸ – محمدتقی موسوی اصفهانی، مکیال المکارم فی فوائد الدعاءالقائم ؛ مترجم مهدی حائری قزوینی، ج ۱، ص ۲۸۶٫

حمید رضا محمدی خراسانی
www.shiastudies.com

مطلب قبلیمعناو چگونگی ارتباط با امام مهدی‏ علیه السلام در زمان غیبت کبری
مطلب بعدیبررسی انواع ارتباط جسمانی و ظاهری با امام مهدی‏ علیه السلام در زمان غیبت کبری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید