وظایف منتظران از دیدگاه قرآن؛

وظایف منتظران از دیدگاه قرآن؛

انتظار، محبت، استقامت و پیوستگی

مهربان‌ترین پدر دنیا از ابعاد گوناگون، حقوق فراوانی به ما دارد که توجه به آنها ما را در انجام وظایف موفق می‌کند.
زمین هیچ‌گاه از حجت الهی خالی نبوده است. همه مردم در هر عصر و زمانی با حجتی از حجت‌های الهی سروکار داشته‌اند و همچنین در روز قیامت هم هر امت و گروهی به دنبال امامی که آن را پذیرفته است خواهد رفت، این حقیقتی است که قرآن کریم به ما ‌آموخته:
یوم ندعُو کل اناس بامامهم: “روز قیامت ” روزی است که هر امتی را به امامش فرا می‌خوانیم. سوره اسرا (۱۷)
پس از آنجایی که امر شناخت امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) و یاری رساندن به ایشان مهم‌ترین وظیفه در زندگی مردم در هر زمانی بوده به صورتی که پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: “من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه: هر کسی بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده. “ما هم باید به دنبال شناخت اماممان و یاری‌رسانی به آن حضرت باشیم.
در ادامه به شناخت یاران امام مهدی عجل‌الله و اعمالشان در زمان غیبت، وظایف خودمان در این دوران و حقوق حضرت بر ما از دیدگاه قرآن کریم خواهیم پرداخت.
قرآن کریم در سوره مائده، آیه ۵ می‌فرماید: “پس بزودی خداوند گروهی را می‌آورد که آنان را دوست می‌دارد و ایشان هم دوستدار خدایند. در برابر مومنان فروتن و در برابر کافران سرفرازند. در راه خدا جهاد می‌کنند و از ملامت هیچ سرزنش‌کننده‌ای نمی‌هراسند. ”
ما برای رسیدن به این درجات چه ویژگی‌هایی باید داشته باشیم؟ یاران حضرت مهدی عجل‌الله چه ویژگی‌هایی دارند؟
اولین ویژگی، عبادت و پارسایی: در این مورد امام صادق (ع) می‌فرمایند: آنان مردانی شب‌زنده‌دار هستند که شب را به عبادت می‌گذرانند و به هنگام نماز زمزمه‌ای همچون صدای زنبور دارند. “بحارالانوار ”

دومین ویژگی، قدرت و تلاش: امیرالمومنین در این مورد می‌فرمایند:

اصحاب مهدی جوان‌اند، سالخورده‌ای در میان آنها نیست مگر به مقدار سرمه در چشم و نمک در غذا “الغیبه- شیخ طوسی ”
سومین ویژگی، ایمان و بصیرت: امام صادق(ع) در این مورد فرموده‌اند: مومنانی که خداوند، مهدی را در میان آنها به پا می‌دارد، افراد برگزیده و شایسته قضاوت و حکومت و در دین فقیه هستند.
همچنین دلبستگی و فرمانبرداری از امام مهدی (عج) از دیگر ویژگی‌های یاران ایشان می‌باشد.قرآن کریم که وسیله هدایت خداوند برای هرکسی که خود خداوند بخواهد است وظایفی برای ما در دوران غیبت مشخص و همچنین حقوق امام مهدی بر ما را نیز بیان می‌فرماید:
… ان اشکر لی ولوالدیک …: … سپاسگزار من و پدر و مادرت باش … “سوره لقمان (۳۱):۱۴ ”
مهربان‌ترین پدر دنیا از ابعاد گوناگون، حقوق فراوانی به ما دارد که توجه به آنها ما را در انجام وظایف موفق می‌کند. برخی از این حقوق این چنین‌اند: حق پدری: پدر حقیقی هر زمان، امام و پیشوای الهی در آن روزگار است. چنان‌که پیامبر اکرم خود و امیرالمومنین را دو پدر امت معرفی نموده‌اند. (امالی شیخ صدوق) امام رضا (ع) در این مورد می‌فرمایند:
امام دوست سازگار و پدر دلسوز و برادر تنی و مادر مهربان نسبت به فرزند کوچک خویش است. (کافی)
حق هدایت و تعلیم: هدایت خداوند توسط پیامبران و امامان به مردم جهان می‌رسد. از این روهادی و معلم الهی در زمان ما حضرت مهدی می‌باشد. امام عصر ارواحنا فداه همه حقوق یک معلم بر شاگرد و یک هادی بر هدایت‌شده را بر مومنان دارند. حق نعمت و . . . نیز از دیگر حقوق امام مهدی (عج) نسبت بر ماست. حال، با همه این تفاسیر وظیفه ما نسبت به اماممان در زمان غیبت این حضرت چیست؟ چه کارهایی منجی بشریت را شاد و چه کارهایی این امام مهربان و دلسوز را می‌رنجاند؟ چگونه می‌توانیم در برابر حقوقی که پدر مهربانمان نسبت به ما انجام می‌دهد از ایشان سپاسگزاری بنماییم؟
ای افراد باایمان، تقوا پیشه کنید و با راستگویان همراه شوید. (سوره توبه، آیه ۹).
وظیفه اول ما، محبت: قرآن کریم محبت وعلاقه‌مندی به اهل بیت پیامبر اکرم (ص) را بر هر مسلمانی واجب دانسته:
قل لا اسالکم علیه اجرا الا الموده فی القربی “سوره شوری (۴۳) ”
یقیناً در عصر حاضر در بین وابستگان رسول خدا شخصیتی چون امام زمان (عج) وجود ندارد که از هرکس دیگر به آن حضرت نزدیک‌تر باشد.

وظیفه دوم ما، دعا: هر کسی دوستدار

امام زمان (عج) باشد تحمل غم هجران این حضرت در دوران غیبت برای او سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود، همچنین خود حضرت فرموده‌اند:برای تعجیل در ظهور، زیاد دعا کنید که این کثرت دعا، گشایش کار شما خواهد بود.
وظیفه سوم ما، انتظار: بزرگ‌ترین عمل و والاترین عبادتی که برای ما در این زمان امکان‌پذیر است انتظار ظهور آن امام مهربان می‌باشد.
رسول خدا (ص) در همین رابطه فرموده‌اند: بزرگ‌ترین عمل امت من، انتظار فرج است.
وظیفه چهارم ما، پیوند: وظیفه هر شیعه در زمان غیبت این است که پیوند و محبت خود را نسبت به امامش همیشه در دل داشته باشد و به امام خویش معتقد و به یاد ایشان باشد. قرآن کریم با اشاره به این مسئله می‌فرماید: ای ایمان‌آورندگان! صبر و استقامت کنید و با یکدیگر پیوستگی محکم داشته باشید و پرهیزکار باشید، امید است که رستگار شوید. (آل‌عمران ۳)
امام باقر(ع) این آیه را این گونه تفسیر می‌کنند: برانجام واجبات صبر پیشه کنید و در برابر دشمن شکیبا باشید و با امامی که چشم به راهش هستید، پیوستگی داشته باشید.

نویسنده : محمدعلی شیران خراسانی
منبع : روزنامه رسالت

مطلب قبلیصدقه برای وجود مقدس ولی‌عصر(علیه السلام )
مطلب بعدیکتاب در سیره مهدوی(علیه السلام)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید