مهدویت از دیدگاه مذاهب اسلامی

مهدویت از دیدگاه مذاهب اسلامی

بسم الله الرحمـن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی خاتم الانبیإ و إفضل المرسلین محمد و آله الطاهرین.
(وعد الله الذین ءامنوا منکم و عملوا الصــلحـت لیستخلفنهم فی الا رض … و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم …);(۲)
خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند وعده می دهد که قطعا آنان را حکم ران روی زمین خواهد کرد … و دین و آیینی را که برای آنان پسندیده, پابرجا و ریشه دار خواهد ساخت … .

فضیلت مجالس اهل بیت(علیهم السلام)

امام جعفر صادق(ع) فرمودند:
((… شیعتنا منا خلقوا من فاضل طینتنا;(۳) … شیعیان ما از بازمانده ی گل ما خلق شدند.))
((… یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا … ;(۴) … در سوگواری ما محزون اند و در شادمانی ما, مسرور … .))
در حدیثی دیگر می فرمایند: مجلسی که در آن ذکر پیامبر و آل پیامبر(علیهم السلام) باشد, برای اهل آسمان روشنایی دارد; همانند ستارگان که برای اهل زمین روشنایی دارند; و ملایکه از خداوند اجازه می خواهند که در این مجالس شرکت کنند.
خدا را سپاس می گوییم که ما را از دوست داران و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) قرار داد.

موعودگرایی در ادیان

مردم دنیا به دو دسته تقسیم می شوند: یک دسته مانند حیوانات اند; از مبدإ و مقصد خلقت خویش بی خبرند و به آن کاری ندارند.
خور و خواب و خشم و شهوت, شغب است و جهل و ظلمت
حیوان خبر ندارد ز روان آدمیت(۵)
دسته ی دیگر, مومنان اند که به خالق جهان هستی و روز واپسین ایمان دارند. این ها از پیروان ادیان آسمانی اند; یهود و نصارا و تمام پیروان ادیان آسمانی, با ما مسلمانان در این عقیده که در پایان این دنیا, حکومت عادله ای برپا خواهد شد, شریک اند. مسیحیان, فرمان روای این حکومت عادلانه را عیسی بن مریم۸ می دانند که سبب آن, تحریف کتاب های آسمانی آن هاست. من در سخن رانی هایی که برای تلویزیون داشتم, تورات ها و انجیل ها را آوردم و نشان دادم که چگونه در چاپ های بعدی, آن را تحریف کرده اند. بشارت های آمدن پیامبر خاتم(ص) و … را آن گونه که خواسته اند, تغییر داده اند. قرآن کریم نیز این مطلب را بیان کرده است: (… یحرفون الکلم …)(۶), (… یکتمون مآ إنزلنا …)(۷).
اما مسلمانان روایات پیامبر خاتم(ص) را در اختیار دارند و فرمان روای آخرالزمان را امام مهدی(عج) می دانند.

ارزش احادیث شیعیان

در مکتب خلفا, سالیانی دراز نشر حدیث پیامبر(ص) ممنوع بود; چرا که می خواستند فضایل علی(ع) و خاندان علی را پوشیده نگاه دارند; اما پیروان و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) نقل حدیث می کردند و این کار را افتخار خود می دانستند و به آن مباهات می کردند. علمای ما برای جمعآوری احادیث زحمات فراوان کشیده اند. مرحوم کلینی از نیشابور تا بغداد, شهر به شهر گشته و روایت ها را جمع کرده است. شیخ صدوق بیش از دویست جلد کتاب حدیث دارد; بنابراین ما در حقایق اسلامی بسیار روشن تر و آگاه تریم. چرا که میراث علوم آل محمد(ص) را محافظت کرده ایم و حوزه های علمیه ی ما وارث علوم اهل بیت اند.(۸)
برای من کتاب هایی از هند و پاکستان در رد تشیع فرستادند که یکی از آن ها الشیعه و القرآن نوشته ی احسان زهیراللهی بود که شیعه را معتقد به تحریف قرآن می دانست. در جواب او سه جلد کتاب نوشتم. البته از کتاب مرحوم حاجی نوری, فصل الخطاب فی تحریف کتاب رب الارباب استفاده کردم. با توجه به این هجوم ها علیه شیعه, حوزه های علمیه باید در عقاید و کلام تخصص پیدا کنند. جنگ امروز, جنگ فرهنگی و عقیدتی است.

مهدی(عج) در روایات اهل سنت

در علایم ظهور حضرت حجت(عج) و کیفیت حکومت ایشان, در احادیث هر دو فرقه از مسلمین روایات بسیار زیادی به چشم می خورد.
شیخ ابراهیم حموینی شافعی, در فرائد السمطین, از ابن عباس روایت می کند که:
قال رسول الله(ص): ان خلفائی و إوصیائی و حجج الله علی الخلق بعدی اثنا عشر إولهم إخی و آخرهم ولدی. قیل یا رسول الله(ص) و من إخوک؟ قال(ص) علی بن إبی طالب قیل و من ولدک؟ قال(ص): المهدی(عج). الذی یملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما و الذی بعثنی بالحق بشیرا و نذیرا لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج فیه ولدی المهدی فینزل روح الله عیسی بن مریم فیصلی خلفه … ;(۹)
رسول اکرم(ص) فرمود: خلفا و جانشینان من حجت های خدا بر خلق پس از من دوازده نفرند, اول آنان برادرم و آخرشان فرزندم. گفته شد: ای رسول خدا برادرت کیست؟ فرمود: علی بن ابیطالب((ع)( سوال شد: فرزندت کیست؟ فرمود: مهدی(عج) که زمین را از قسط و عدل پر سازد, همان سان که از ظلم و جور پر شده.
قسم به آن که مرا به حق به عنوان بشارت دهنده و ترساننده برانگیخت اگر از عمر دنیا جز یک روز باقی نمانده باشد, خدا آن را آن چنان طولانی سازد تا فرزندم مهدی خروج کند( پس از خروج او) عیسی بن مریم پشت سرش به نماز ایستد … .
در تاریخ إخطب خطبإ خوارزم, موفق بن احمد حنفی به سندش از ابی سلمی از رسول الله(ص) نقل می کند که فرمودند:
لیله إسری بی الی السمإ إرانی الله ذریتی و المهدی فی وسطهم کإنه کوکب دری;(۱۰)
شبی که مرا به آسمان ها (معراج) بردند خداوند ذریه ام را به من نشان داد و دیدم که مهدی(ع) در میان آنان, مانند ستاره ای بسیار درخشان بود.
هم چنان که پیامبر خاتم(ص) در میان پیامبران امتیاز داشت, حضرت حجت(عج) نیز در میان ائمه(علیهم السلام) امتیاز ویژه ای دارد. در روایتی دیدم امام جعفر صادق(ع) بر سجاده اش نشسته بود و گریه می کرد و خطاب به امام عصر(عج) می فرمود: سیدی.

سرداب غیبت

عالم مصری, شیخ محمود إبوریه; که بعد از خواندن کتاب عبدالله بن سبإ شیعه شده بود, برای من از مصر نوشت:
شما عصرهای جمعه سوار اسب می شوید. شمشیر به دست, می روید و در مقابل سرداب غیبت می ایستید و می گویید: یابن الحسن ظاهر شو و خروج کن. در پاسخ او نوشتم: من در آن شهر به دنیا آمده ام. مدتی هم آن جا بوده ام. چنین چیزی که شما می گویید درست نیست.
حضرت امام علی النقی(ع) و امام حسن عسکری(ع) مکانی را برای عبادت خویش قرار داده بودند; همین جایی که الان به آن سرداب می گویند. آن وقت سرداب نبود, حجره ای بود که این دو بزرگوار آن جا عبادت می کردند. وقتی متوکل مإمورین را شبانه به منزل امام علی النقی(ع) فرستاد, مإمورین, ایشان را از همین جا بردند; از جای عبادتشان. این جا راهی داشته از محل زندگی حضرت که الان جای قبر آن حضرت است. الان اطراف آن بالا آمده و آن جا مانند سرداب شده است.
آن چه برای ما ثابت است, آن است که خلیفه ی عباسی از بغداد سه نفر را فرستاد به محله ی عسکر; این جا را محله العسکر می نامیدند, چون جای لشکریان متوکل بوده و حضرت امام علی النقی(ع) را آن جا برده بود و ایشان در آن جا زیر نظر بوده است.
جامی حنفی روایت می کند: آمدند دیدند در خانه مرد سیاهی نشسته, پشم می ریسد. گفتند: صاحب خانه کجاست؟ گفت: در خانه است. وارد شدند. آمدند تا همین جایی که الا ن به آن سرداب غیبت می گویند. سطح سرداب پر از آب بود و در آخر سرداب یا اتاق, سجاده ای انداخته اند و شخصی روی آن, نماز می خواند. یکی از آنان برای گرفتن حضرت, قدم در آب گذاشت, اما نزدیک بود غرق شود. دومی رفت, باز او نیز نزدیک بود غرق شود و سومی و … عذرخواهی کردند و برگشتند. وقتی ماجرا را به خلیفه گفتند, گفت: اگر این ماجرا را جایی نقل کنید, گردن شماها را می زنم. آن چه ما از این سرداب می دانیم این است. ما عقیده نداریم که حضرت حجت(عج) در این جاست. ولی عقیده داریم که حضرت حجت(عج) در مراسم حج, شرکت می کنند و شاید بارها او را دیده باشیم و نشناخته باشیم.

غیبت صغرا و غیبت کبرا

مطلب دیگر این که دو غیبت داریم: غیبت کبرا و غیبت صغرا. در غیبت صغرا شیعیان آماده ی جدایی و دوری از امامت ظاهری امام شان شدند. مردم مسائل شان را از نایبان امام می پرسیدند که فقط آنان با امام در ارتباط بودند. این آماده کردن شیعیان بود برای غیبت کبرا. امام(عج) به چهارمین نایب خود می فرماید: به شیعیان من بگو غیبت کبرا شروع شد; بعد از این به راویان حدیث, رجوع کنید. راویان احادیث شیعه همین فقهای شیعه اند.

چگونگی حکومت امام مهدی(عج)

مطلب دیگر, چگونگی حکومت حضرت حجت(عج) است. فرق بین حکومت حضرت حجت(عج) و سایر حکومت ها آن است که پیامبر(ص) و علی بن ابی طالب(ع) حکومت شان مبتنی بر وجود شاهد بود. اگر کسی کشته می شد, و علیه قاتل شاهدی یافت نمی شد, خون کشته هدر بود. در دزدی و … نیز همین طور.
حکومت حضرت حجت(عج) بنابر علم ایشان است; یعنی آن که اگر در زمان حکومت ایشان دزدی بشود, دستور می دهد دزد را بیاورند و دستش را ببرند و مال را به صاحبش بازگردانند. از این رو است که در زمان حضرت حجت(عج), عدلی به پا می شود که در هیچ زمان نبوده است.

اخلاق, هدف بعثت

آن چه ما لازم داریم آن است که سلسله ی جلیله ی اهل علم ندای حضرت حجت(عج) را اجابت کنند که مانند حضرت عیسی(ع) می فرمایند:
(… من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصار الله …);(۱۱)
… کیست که یاور من به سوی خدا (برای تبلیغ آیین او) گردد؟ حواریان=( شاگردان مخصوص او) گفتند: ما یاوران خداییم … .
حضرت عیسی(ع) که جنگ نداشت. انصار را برای تبلیغ شریعت می خواست.
امر مهم دیگر این که بیایید انصار حضرت حجت(عج) شویم و عقاید را بخوانیم و تبلیغ کنیم.
خداوند در وصف پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید:
(و انک لعلی خلق عظیم);(۱۲)
و تو اخلاق عظیم و برجسته ای داری.
خداوند پیامبرش را از نظر اخلاق می ستاید نه از نظر علمی و … رسول گرامی اسلام(ص) نیز می فرماید: ((بعثت لا تمم مکارم الاخلاق; برانگیخته شدم تا فضایل اخلاقی را برجسته سازم.))(۱۳)
عظمت ما گروه مسلمین, عظمت اخلاقی است. باید در رشد و اشاعه ی اخلاق اسلامی بکوشیم. این تکلیف ما طلبه هاست.
اللهم انا نسئلک بدم المظلوم الحسین(ع)إن تصلی علی محمد و آل محمد و ان ترزقنا فی الدنیا زیاره الحسین(ع) و فی الاخره شفاعه الحسین(ع).
خدایا, ترا به خون مظلوم حسین مسإلت می کنیم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و ما را در دنیا به زیارت حسین و در آخرت به شفاعت او موفق بداری.
خداوندا! این جمهوری اسلامی را تا ظهور حضرت حجت(عج) سالم نگاه دار.
دشمنان اسلام هر کجا که هستند مخذول و منکوب بفرما.
برادران و خواهران ما, مسلمانان فلسطین را بر صهیونیست مظفر و منصور بفرما.
شیعیانی که در عراق گرفتار ظلم بعث و صدام هستند بر دشمنانشان مظفر و منصور بفرما.
هر کجا مسلمان ها گرفتاری دارند بر دشمنانشان مظفر و منصور بفرما.
شر دشمنانشان را به خودشان برگردان.
ولی فقیه را طول عمر با برکت, با توفیق خدمت گزاری به اسلام و مسلمانان عنایت کن.
دولت مردان جمهوری اسلامی را توفیق خدمت گزاری به اسلام و مسلمانان عنایت کن.
به ما, توفیق طلب علم اسلامی برای عمل عنایت کن.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

توجه امام مهدی(عج) به شیعیان خویش

انا غیر مهملین لمراعاتکم, و لا ناسین لذکرکم, و لو لا ذلک لنزل بکم اللاوإ, واصطلمکم الاعدإ فاتقوا الله جل جلاله و ظاهرونا…;
ما در رعایت حال شما کوتاهی نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ایم, که اگر جز این بود, گرفتاریها به شما روی میآورد و دشمنان, شما را ریشه کن می کردند. پس از خدا بترسید و ما را پشتیبانی کنید… .
از فرموده های امام عصر(عج)
بحارالانوار, ج ۵۳, ص ۱۷۵٫

پی نوشتها :

. محقق, اندیشمند فرهیخته و رییس دانشکده ی اصول الدین.
. سوره ی نور (۲۴), آیه ی ۵۵٫
. محمد باقر مجلسی, بحارالانوار, ج ۵۳, ص ۳۰۲٫
. همان, ج ۴۴, ص ۲۸۷٫
. سعدی.
. سوره ی نسإ(۴), آیه ی :۴۶ … سخنان را از جای خود, تحریف می کنند … .
. سوره ی بقره(۲), آیه ی :۱۵۹ … کسانی که دلایل روشن, و وسیله ی هدایتی را که نازل کرده ایم, کتمان می کنند … .
. ر.ک: سید مرتضی عسکری, معالم المدرستین.
. و نیز ر.ک: بحارالانوار, ج ۴۷, ص ۷۱٫
. موفق بن احمد الحنفی, تاریخ مقتل الحسین۷٫
. سوره ی آل عمران(۳), آیه ی ۵۲٫
. سوره ی قلم(۶۸), آیه ی ۴٫
. محدث نوری, مستدرک الوسایل, ج ۱۱, ص ۱۸۷٫

نوشته شده توسط آیت الله علامه مرتضی عسکری

مطلب قبلیاختلاف‌نظر مسلمانان، مسیحیان و یهود در هویت رهبر موعود الهی
مطلب بعدیموعود آخر الزمان از دیدگاه مسیحیت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید