علم امام زمان(علیه السلام) نسبت به زمان ظهور خودش

علم امام زمان(علیه السلام) نسبت به زمان ظهور خودش

در احادیث و روایات مختلف آمده است که وقتی از رسول پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در مورد زمان خروج حضرت قائم(عج) پرسیده اند،آن بزرگواران با قاطعیت و با صراحت تمام علم به زمان ظهور را هم چون علم به قیامت، منحصر به خداوند متعال دانسته اند و از خودشان نیز نفی کرده اند.
گروه معارف «شبکه خبر دانشجو»، آیا امام زمان(عج) نسبت به زمان ظهور خود علم دارند یا خیر ؟اگر علم دارند پس چرا برای تعجیل در فرج خود دعا می کنند؟ اگر نسبت به زمان ظهور علم ندارند آیا با کامل بودن علم امام منافات ندارد؟ چرا؟
۱- در احادیث و روایات مختلف آمده است که وقتی از رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در مورد زمان خروج حضرت قائم(عج) پرسیده اند،آن بزرگواران با قاطعیت و با صراحت تمام علم به زمان ظهور را هم چون علم به قیامت، منحصر به خداوند متعال دانسته اند و از خودشان نیز نفی کرده اند.
کمیت از امام باقر(ع) در مورد همین قضیه پرسید امام(ع) فرمود:(لقد سئل رسول الله(ص) عن ذلک فقال انما مثله کمثل الساعه … لاتأتیکم الا بغته) از پیامبر(ص) در همین مورد سؤال شد، ایشان فرمودند. مثل ظهور مهدی(عج) هم چون بر پایی قیامت است کسی جز خدا از وقت آن آگاه نیست.(۱)
در روایت دیگری داریم:(و اما وقت خروجه(ع) فلیس بمعلوم لنا علی وجه التفصیل، بل هو مغیب الی ان یأذن الله بالفرج،و اما زمان ظهور مهدی(عج)، به روشنی برای ما مشخص نیست بلکه او تا زمانی که خداوند اذن خروج دهد غائب است)(۲)و باز روایت دیگری می فرماید:(و اما ظهور الفرج فانه الی الله ،اما وقت ظهور فقط در نزد خداوند معلوم است)(۳)و روایات بسیار زیاد دیگری که همگی دلالت بر انحصار علم به وقت ظهور در خداوند تبارک و تعالی کرده و روایات دیگری که از توقیت و تعیین وقت نهی کرده و امر فرموده اند بر تکذیب کسانی که وقت بر آن معین می کنند.
۲- روایات بسیار زیادی درباره علم حضرت حجت(عج) نقل شده و در آنها حضرت را به عنوان (معدن العلم) و یا(اکثرکم علما) معرفی کرده اند و یا به عناوین دیگری که دلالت بر علم بسیار آن حضرت می کند و این که همه مردم از این جهت به او مراجعه می کنند ولی این هیچ منافاتی با این که ایشان به تفصیل به زمان ظهور علم نداشته باشد نخواهد داشت همان طور که علم به وقوع قیامت برای حضرت رسول اکرم(ص) روشن نبود، قرآن می فرماید:( یَسْئَلُونَکَ عَنِ السّاعَهِ أَیّانَ مُرْساها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ رَبّی لا یُجَلّیها لِوَقْتِها إِلاّ هُوَ ثَقُلَتْ فِی السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ لا تَأْتیکُمْ إِلاّ بَغْتَهً یَسْئَلُونَکَ کَأَنَّکَ حَفِیٌّ عَنْها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ اللّهِ وَ لکِنَّ أَکْثَرَ النّاسِ لا یَعْلَمُونَ‏، از تو درباره قیامت می پرسند که وقوع آن چه وقت است؟ بگو، علم آن تنها نزد پروردگار من است جز او (هیچ کسی) آن را به موقع خود آشکار نمی گرداند…. باز از تو می پرسند گویا تو از آن آگاهی. بگو علم آن، تنها نزد خداست، ولی بیشتر مردم نمی دانند)(۴)، و این سؤال و جواب درباره قیامت چندین بار به همین شکل در قرآن تکرار شده است. و خداوند تبارک و تعالی علم به قیامت و ظهور حضرت حجت(عج)را از معصومین(ع) نیز مخفی کرده زیرا اوست که علم و هر چیز را به هر مقدار که بخواهد در اختیار اولیاء خود قرار می دهد.

پی نوشتها :

(۱) – بحار الانوار ج ۵۱ ص ۱۵۴
(۲) – کتاب الغیبه شیخ طوسی ص ۴۲۵
(۳) – بحار الانوار ج ۵۲ ص ۱۱۱
(۴) -سوره اعراف . آیه ۱۸۷

شبکه خبر دانشجو”

مطلب قبلیوقتی که مهدی بیاید!
مطلب بعدیامام زمان(علیه السلام) یار و همراه دارد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید