خورشید پنهان ( نشانه های موعود در آیات قرآن )

خورشید پنهان ( نشانه های موعود در آیات قرآن )

سراسر کلام‌الله مجید را که جست‌و جو کنیم، نشانه‌های فراوانی از موعود جهان در آن می‌یابیم؛ نشانه‌هایی که امید به برپایی دولت صالح و برچیده شدن بیداد و ستمگری را در دل هر انسان آزاده‌ای شعله‌ور می‌سازد. آیات فراوانی در قرآن کریم به این موضوع اشاره دارند که اراده خداوند بر این است تا دوران حکومت شیطان را به پایان برساند و بساط پیروان آن را برچیند و بندگان نیکوکار خود را در سراسر گیتی حکم‌فرما سازد.(۱) در نوشتار حاضر، به تعدادی از این آیات اشاره می‌کنیم:
«وَ قُلْ جاءَ الْحَقّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنّ الْباطِلَ کانَ زَهُوقًا؛ بگو حق فرا‌رسید و باطل نابود شد و (اصولاً) باطل نابودشدنی است». (اسراء: ۸۱)
امام باقر(ع) در تفسیر این آیه شریفه می‌فرماید:‌ »زمانی که امام قائم(ع) قیام کند، دوران دولت باطل سپری خواهد شد».(۲)
«أَمّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ اْلأَرْضِ؛ چه کسی است که دعای گرفتار را اجابت می‌کند و گرفتاری را برطرف می‌سازد و شما را زمامداران دین قرار می‌دهد». (نمل:‌۶۲)
امام صادق(ع) در توضیح این آیه می‌فرماید: «این آیه درباره قائم آل محمد(ع) نازل شد. به خدا سوگند، مضطر اوست که در مقام ابراهیم دو رکعت نماز می‌گزارد و خدای عزّ و جل را می‌خواند. پس اجابتش می‌فرماید و او را در زمین خلیفه خود قرار می‌دهد».(۳)
«بَقِیّهُ اللّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ؛ سرمایه حلالی که خداوند برای شما باقی گذارد، برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید». (هود:‌)
امام باقر(ع) درباره این آیه فرموده است: «این اولین آیه‌ای است که قائم(ع) آن را تلاوت می‌کند و سپس می‌فرماید: من بقیه‌الله و حجت خدا و نماینده او در زمین بر شما مردم هستم. پس مردم به‌سوی او می‌آیند و بر او سلام می‌کنند و روش سلام دادنشان چنین است: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا بقیهَ‌الله فِی ارْضِهِ».(۴)
«وَعَدَ اللّهُ الّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنّهُمْ فِی اْلأَرْضِ؛ خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده‌و کارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده می‌دهد که به یقین آنان را حکمران روی زمین خواهد کرد». (نور: ۵۵)
از امام زین‌العابدین(ع) روایت شده است که ‌آن حضرت، این آ‌یه را تلاوت کرد و فرمود: «به خدا سوگند، آنها شیعیان ما اهل‌بیت هستند. خداوند این کار را به دست مردی از ما انجام خواهد داد و اوست مهدی این امت، و هم اوست که رسول خدا(ص) درباره‌اش فرمود: «چنانچه جز یک روز از دنیا باقی نماند، خداوند آن روز را آن‌قدر طولانی خواهد ساخت تا مردی از عترت من که نامش هم‌نام من است، بیاید و زمام امور را به دست بگیرد. او زمین را پر از عدل و قسط می‌کند، چنان‌که از ظلم و جور پر شده است».(۵)
«وَ نُریدُ أَنْ نَمُنّ عَلَى الّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی اْلأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ؛ ما می‌خواستیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم». (قصص: ۵)
امام علی(ع) در تفسیر این آیه می‌فرماید: «ایشان آل محمدند. خداوند مهدی ایشان را پس از تلاش و رنجشان برانگیزد. سپس آنان را عزت دهد و دشمنشان را خوار گرداند».(۶)
«اعْلَمُوا أَنّ اللّهَ یُحْیِ اْلأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها؛ بدانید، خداوند زمین را بعد از مرگ آن زنده می‌کند». (حدید:‌)
امام باقر(ع) درباره این آیه فرموده‌است: «منظور از مردن زمین، کفر ورزیدن اهل آ‌ن است و کافر، مرده است. پس خداوند آن را به ظهور حضرت قائم(ع) زنده خواهد کرد، که در زمین به عدالت رفتار کند. پس زمین را زنده می‌سازد و اهل آن را پس از مرگشان زنده می‌‌کند».(۷)
«هُوَ الّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى وَ دینِ الْحَقّ ِ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ؛ او کسی است که رسولش را با هدایت و دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان پیروز کند». (فتح: ۲۸)
علی بن ابراهیم در تفسیرش که به امام صادق(ع) منسوب است، می‌نویسد: «او امامی است که خداوند او را بر همه دین، ظاهر و غالب می‌سازد. پس زمین را از قسط و عدل پر می‌کند، چنان‌که از ظلم و جور پر شده بود».(۸)

گلبرگ :: تیر و مرداد ۱۳۸۸ – شماره ۱۱۱

مطلب قبلیامام زمان در آیات آخرین کتاب آسمانی
مطلب بعدیقرآن و مهدویت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید