حضرت امام صادق (علیه السلام) و نشانه های ظهور

حضرت امام صادق (علیه السلام) و نشانه های ظهور

قسمت اول

ابی‌بصیر از حضرت صادق (علیه السلام) نقل می کن که آن حضرت فرمودند:

لایخرج القائم علیه السلام الاّ فی وتر من السّنین سنه احدی او ثلاث او خمس اوسبع اوتسع.(۱)
قائم ما قیام نمی کند مگر در سالهای طاق: یک یا سه یا پنج یا هفت یا نه.

محمّد بن مسلم می گوید:

سمعت ابا عبدالله علیه السلام یقول ان قدّام القائم علیه السلام بلوی من الله قلت و ما هو جعلت فداک فقرأ «ولنبلونّکم بشیئ من الخوف والجوع ونقص من الاموال و الانفس والثّمرات و بشّر الصّابرین».(۲)
شنیدم از امام صادق (علیه السلام) که فرمودند: پیش از قیام قائم مردم دست به گریبان یک امتحان بزرگ خواهند بود. عرض کردم آن امتحان چیست؟ حضرت آیه بالا را تلاوت فرمودند: «هر آئینه امتحان می کنیم شما را به چیزی از ترس و گرسنگی و کم شدن مال و ثروت و از بین رفتن جانها و میوه‌ها، و مژده بده به صبرکنندگان (به اینکه مهدی ما قیام می کند)».(۳)

ابی بصیر نقل می کن که امام صادق (علیه السلام) فرمودند:

ینادی باسم القائم علیه السلام فی لیله ثلاث و عشرین ویقوم فی یوم عاشوراء و هو الیوم الذی قتل فیه الحسین بن علیّ علیهما السّلام لکانّی فی یوم السّبت العاشر من المحرّم قائماً‌بین الرّکن والمقام جبرئیل علیه السّلام عن یمینه ینادی «البیعه لله» فتصیر الیه شیعته من اطراف الارض تطوی لهم طیّا حتّی یبایعوه فیملأ الله به الارض عدلاً کما ملئت جوراً و ظلماً.(۴)
در شب بیست و سوّم منادی به اسم قائم (علیه السلام) ندا می کن. و قیام آن حضرت در روز عاشوراست که حضرت امام حسین (علیه السلام) و یارانش را کشتند. گویا می بینم (قائم را) که در روز شنبه دهم محرّم (عاشورا) بین رکن و مقام ایستاده و جبرئیل (علیه السلام) در طرف راست اوست و ندا می کند که «بیعت برای خدا». شیعیان امام عصر روحی له الفداء (شیعیان خاص) از اطرفا و اکناف عال می آیند و زمین زیر پای آنها به سرعت در نوردیده می شود. آنگاه امام زمان دنیا را پر از عدل و داد می کن چنانکه پر از ظلم و جور شده باشد.
در ارتباط با نشانه های ظهور حضرت بقیّه‌الله ارواحنا له الفداء ابی بصری از امام صادق (علیه السلام) به چند علامت اشاره می فرماید:
۱٫ ندای آسمانی در شب بیست و سوّم است (ظاهراً بیست و سوّم ماه مبارک رمضان).
۲٫ قیام در روز عاشورا است.
۳٫ جبرئیل در طرف راست آن حضرت می ایستد و فریاد می زند: «بیعت برای خدا»؛ یعنی بیعت با امام عصر بیعت کردن با خداست.
۴٫ شیعیان (افراد خاصّ) با طیّ‌الارض خدمتشان می رسند.
۵٫ زمین پر از عدل و داد می شود.

ابی‌بصیر، یکی از یاران برجسته امام صادق (علیه السلام) از آن حضرت نقل می کند که فرمودند:

اذا قام القائم علیه السلام هدم المسجد الحرام حتّی یردّه الی اساسه و حوّل القمام الی الموضع الّذی کان فیه و قطع ایدی بنی شیبه و علّقها علی باب الکعبه و کتب علیها «هولاء سرّاق الکعبه».(۵)

یکی از برنامه های روزهای اول امام عصر (علیه السلام) عبارت است از:

۱٫ مسجدالحرام را ویران می کند و آن را به صورت اوّلیه برمی گردانند.
۲٫ مقام حضرت ابراهیم (علیه السلام) را نیز به جای اولش برمی گردانند (جنب خانه کعبه).
۳٫ دست طایفه بنی شبیه را قطع می کنند و آن را بر درب کعبه می آویزند و این عبارت بر دیوار کعبه نوشته می شود: «صاحبان این دستها که از بنی شیبه هستند به کعبه معظّمه خیانت نمودند» (دزدهای کعبه هستند).

ارشاد مفید می گوید:

اذا قام القائم علیه السلام حکم بالعدل و ارتفع فی ایّامه الجور و امنت به السبل و اخرجت الارض برکتها وردّ کل حقّ الی اهله ولم یبق اهل دین حتّی یظهروا الاسلام و یعترفوا بالایمان اما سمعت الله سبحانه یقول: «وله اسلم من فی السّموات والارض طوعاً و کرهاً والیه یرجعون».

وقتی قائم آل محمّد (علیه السلام) قیام می کند برنامه هایش در چند اصل خلاصه می شود:

۱٫ حکومت آن حضرت براساس عدل واقعی و همه جانبه است.
۲٫ ظلم و ستم از سرتاسر گیتی برداشته می شود.
۳٫ امنیّت سرتاسر راهها و جادّه‌ها را فرامی گیرد.
۴٫ زمین برکات خودش را در اختیار مردم می گذارد.
۵٫ حقوق همه مردم به آنها پس داده می شود (از غاصبان گرفته می شود).
۶٫ اسلام دین همه جهانیان می شود و همه مردم به ایمان اعتراف می کنند.
آیا شنیده ای که خداوند می فرماید: «آنچه در آسمانها و کرات بی شمار و در زمین است (از وجود مقدّس امام عصر (علیه السلام)) چه بخواهند و چه نخواهند باید اطاعت کنند»؟(۶)

ابوخدیجه از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که فرمودند:

اذا قام القائم علیه السلام جاء بامر جدید کما دعی رسول الله صلّی الله علیه وآله فی بدو الاسلام الی امر جدید.(۷)
هر زمان که قائم ما (علیه السلام) قیام کند امر تازه ای (قانون جدیدی) می آورند، چنانکه رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در ابتدای اسلام چنین بودند (قرآن را آوردند).
خواننده‌ عزیز! معلوم می شود پیش از ظهور، احکام خداوند تغییر می کند؛ یعنی حلال، حرام و حرام، حلال می شود کما اینکه الان در دنیای اسلام شده است.

مفضّل بن عرم از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که آن حضرت فرمودند:

یخرج مع القائم علیه السلام من ظهر الکوفه سبعه وعشرون رجلاً خمسه عشر من قوم موسی علیه السلام الذین کانوا یهدون بالحقّ و به یعدلون وسبعه من اهل الکهف و یوشع بن نون، وسلمان، وابود جانه الانصاری، والمقداد و مالک الاشتر فیکونون بین یدیه انصاراً و حکّاماً.(۸)
در پشت کوفه (سهله) قائم ما بیرون می آید درحالی که بیست و هفت نفر مرد در خدمت او هستند: پانزده نفر از اقوام موسی که به حق گرویدند و بحق عدالت ورزیدند و هفت نفر از اصحاب کهف و یوشع بن نون و سلمان و ابودجانه‌ انصاری و مقداد و مالک اشتر. پس این بیست و هفت تن در خدمت امام زمان (علیه السلام) هستند و از یاران و فرمانروایان دولت آن بزرگوارند.

عبدالله بن عجلان از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که فرمودند:

اذا قام قائم آل محمّد صلّی الله علیه وآله وسلّم حکم بین النّاس بحکم داود علیه السلام لایحتاج الی بینه یلهمه الله تعالی فیحکم بعلمه ویخبر کلّ‌قوم بما استبطنوه و یعرف ولیّه من عدوّه بالتّوسّم. قال الله سبحانه و تعالی: «انّ فی ذلک لآیات للمتوسّمین و انّها لبسبیل مقیم».(۹)
قائم ما وقتی قیام می کند، بین مردم همانند حضرت داوود (علیه السلام) حکم می کند. احتیاج به شاهد و دلیل ندارد، خداوند احکام واقعی را به او الهام می کند. پس، به علم واقعی حکم می کند و از هرچه که مردم در دلهای خود پنهان کرده اند، آن حضرت خبر می دهد، دوستانش را از دشمنانش جدا می کند و می شناسد با فراست و هوشمندی که خداوند در دیدگان مقدّسش قرار داده است. خداوند می فرماید: «به راستی در این، نشانه هایی است برای هوشمندان، آنان که در راه راست پایدارند.»(۱۰)

از امام صادق (علیه السلام) ده صفت و نشانه برای امام بیان شده است:

العصمه والنّصوص و ان یکون اعلم الناس واتقاهم لله واعلمهم بکتاب الله وان یکون صاحب الوصیّه الظّاهره ویکون له المعجزه والدّلیل وتنام عینه ولا ینام قلبه ولایکون له فیء ویری من خلفه کما
یری من بین یدیه.(۱۱)
۱٫ عصمت از گناه و خلاف اخلاق و دور از حق.
۲٫ نصّ بر امامت او از طرف خداوند و پیامبر و امام قبل از او.
۳٫ باید از همه مردم داناتر باشد.
۴٫ از نظر تقوا و پرهیزکاری باید بر همه برتری داشته باشد.
۵٫ به قرآن خداوند و احکام او از همه اعلم باشد (علوم و معارف بیکران قرآن در نزد او باشد).
۶٫ از طرف امام قبل از او به عنوان وصی از لحاظ ظاهر هم معرّفی شده باشد.
۷٫ دارای معجزه باشد (کارهای خارج از عادت انجام دهد و در مقابل دشمن متّکی به دلیل باشد).
۸٫ چشمش به خواب برود امّا قلبش بیدار باشد.
۹٫ بدن مقدّسش هیچگاه سایه ندارد.
۱۰٫ همان گونه که از پیش رو و همه چیز را می بیند از پشت سر نیز ببیند (هیچ عاملی نمی تواند بین او و عالم هستی و موجوداتش مانع گردد).

زراره از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که:

ینادی مناد باسم القائم علیه السلام قلت خاص اوعام قال عام یسمع کلّ قوم بلسانهم قلت فمن یخالف القائم علیه السلام وقد نودی باسمه قال لایدعهم ابلیس حتّی ینادی ی آخر اللیل فیشکّک النّاس.(۱۲)
منادی آن حضرت را به نام اصلی از آسمان صدا می کند. زراره می گوید عرض کردم: آیا همه مردم این صدا را می شنوند یا یک دسته خاص؟ فرمودند: همه‌مردم به زبان خودشان می شنوند. عرض کردم: پس چه کسی با توجّه به اینکه به اسم حصرتش ندا داده شده است با ایشان مخالفت می کند؟ فرمود: شیطان هم ندایی سر می دهد که مردم پس از شنیدن آن تردید و تزلزل پیدا می کند و از شرّ شیطان در امان نیستند واین موجب شکّ و تردید مردم می شود. (آری، مکتب آزمایش است. خداوند همه ما را در این آزمایش پیروز فرماید، آمین.)

ابن مغیره از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که فرمودند:

الصّحیه الّتی فی شهر رمضان تکون لیله الجمعه لثلاث وعشرین مضین من شهر رمضان.(۱۳)
صحیه آسمانی که در ماه رمضان واقع می شود حتماً در شب جمعه، بیست و سوّم آن ماه خواهد بود.
از میمون بان نقل شده است که در خیمه اختصاصی حضرت صادق (علیه السلام) در خدمت آن سرور بودیم. دامن خیمه را بالا زد و فرمود:
ان امرنا لو قد لکان ابین من هذه الشّمس ثمّ قال ینادی مناد من السّماء ان فلان بن فلان هو الامان باسمه وینادی من الارض کما نادی برسول الله لیله العقبه.(۱۴)
امر ما (ولایت و امامت) از این آفتاب روشن تر است و منادی از آسمان قائم ما را به نام خودش و پدرش معرّفی می کند و شیطان در همان روز فریاد خود را بلند می کند، مانند شب عقبه که صدا بلند کرد (در آن شبی که رسول الله از جنگ تبوک مراجعت می فرمودند و از گردنه گذشتند، شیطان فریادش بلند شد). در روز قیام جهانی حضرت صاحب الامر (علیه السلام) شیطان برای گمراه کردن مردم فریادش بلند می شود.
خواننده عزیز! از خداوند بخواهیم که همه ما را در آن روز پرخطر از پیروان صدای اوّل قرار بدهد (پیروان حضرت مهدی نه از اتباع شیطان).

از امام صادق روایت شده است که فرمود:

لیس بین قیام القائم علیه السلام وبین قتل النفس الزّکیّه الا خمس عشره لیله.(۱۵)
بین قیام حضرت قائم (علیه السلام) و شهادت نفس زکّیه(۱۶) بیش از پانزده شب نخواهد بود.

امام صادق (علیه السلام) می فرماید:

لاتمضی الایّام وللّیالی حتّی ینادی من السّماء یا اله الحقّ اعتزلوا یا اهل الباطل اعتزلوا فیعزل هؤلاء من هؤلاء قال قلت اصلحک الله یخالط هؤلاء و هؤلاء بعد ذلک النّداء قال کلاّ انّه یقول فی الکتاب «ما کان الله لیذر المومنین علی ما انتم علیه حتّی یمیز اخبیث من الطّیّب».(۱۷)
روزها و شبها تمام نمی شود تا اینکه ندا کننده ای از آسمان فریاد بزند: ای اهل حق! (صاحبان تقوا) کنار بروید، ای پیروان باطل! شما نیز از اهل حق جدا شوید. پس، این دو دسته از یکدیگر جدا می شوند. روای می گوید عرض کردم: خداوند امر شما را اصلاح فرماید، بعد از این ندا آیا این دو دسته (حق و باطل) با یکدیگر مخلوط خواهند شد؟ فرمودند: هرگز مخلوط نشوند. مگر نه اینکه خداوند در قرآنش می فرماید: «خداوند اهل ایمان را با مشرکان و بندگان دنیا مخلوط نخواهد گذاشت. آری، پاکان حتماً باید از ناپاکها جدا بشوند»؟(۱۸)
ادامه دارد.

پی نوشتها :

۱٫ ارشاد مفید، ص ۳۵۳٫
۲٫ همان مأخذ، ص ۳۵۲٫
۳٫ بقره، ص ۱۵۵٫
۴٫ ارشاد مفید، ص ۳۵۳٫
۵٫ روزگار رهایی، ج ۱/ ص ۵۱۷٫
۶٫ آل‌عمران / ۸۳٫
۷٫ ارشاد مفید، ص۳۵۹٫
۸٫ همان مأخذ، ص ۳۶۱٫
۹٫ همان مأخذ، ص ۳۶۱٫
۱۰٫ حجر / ۷۵ و ۷۶٫
۱۱٫ اثباه الهداه، ج ۷ / ص ۴۰۳٫
۱۲٫ همان مأخذ، ص ۳۹۷٫
۱۳٫ همان مأخذ، ص ۳۹۶٫
۱۴٫ همان مأخذ، ص ۳۹۶٫
۱۵٫ غیبت طوسی، ص ۲۷۱٫
۱۶٫ نفس زکیّه طبق روایات معتبر جوانی است از آل محمّد که پیش از ظهور در بین رکن و مقام در کنار خانه کعبه شهید می‌شود.
۱۷٫ آل‌عمران / ۱۷۹٫
۱۸٫ نوائب الدّهور، ج ۱ / ۷۸٫

منبع: نشانه های ظهور او
محمد خادمی شیرازی

مطلب قبلیآینده از دیدگاه روایات
مطلب بعدیحضرت امام صادق (علیه السلام) و نشانه های ظهور قسمت دوم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید