امامت حضرت حجت(علیه السلام) در کتاب شیخ صدوق

امامت حضرت حجت(علیه السلام) در کتاب شیخ صدوق

در این سطور بر آن شدیم تعدادی از روایات امامت حضرت ولی عصر(ع) را که در کتاب “کمال الدین و تمام النعمه” که به امر خود حضرت و به دست مبارک شیخ صدوق (ره) نگاشته شده به رشته تحریر در آوریم.
در مورد حضرت ولی عصر(عج) و خصوصیات ایشان نصوص متعددی ا زائمه معصومین وارد شده است. در این سطور بر آن شدیم تعدادی از این روایات را که در کتاب “کمال الدین و تمام النعمه” که به امر حضرت ولی عصر (عج) به دست مبارک شیخ صدوق (ره) نگاشته شده به رشته تحریر در آوریم. باشد که به واسطه خواندن این روایات نورانی، خداوند قلوب منتظران حضرت را مملو از شوق وصال گرداند.
شیخ صدوق(ره) در بخش قابل توجهی ازاین کتاب به نقل روایات وارده درباره حضرت حجت(عج) پرداخته که این نصوص از احادیث قدسی شروع کرده و به احادیثی از حضرت امام حسن عسکری (ع) به پایان می رساند. در اینجا ما به نقل روایتی قدسی و چند روایت از پیامبر اکرم (ص) و امیرمومنان(ع) در مورد حضرت مهدی (عج) اشاره می کنیم.

۱٫ نص خداوند تعالی بر قائم

احادیث راجع به حضرت حجت (ع) نه تنها به صورت متواتر از ائمه هدی (علیهم السلام) به ما رسیده بلکه در روایات قدسی که خداوند آنها را به پیامبر(ص) القاء فرموده اند نیز به چشم می خورد در متن این روایات به وجود شخصی از سلاله پیامبر(ص) و فاطمه زهرا (س) اشاره می شود که در نهایت بعد از اینکه زمین مملو از بی عدالتی ها و ظلم ها شده این شخص که هم نام پیامبر(ص) است به اذن خدا زمین را از عدل و داد پر خواهد کرد.
در رابطه با عاقبت زمین و اینکه در نهایت حق بر شر پیروز خواهد شد و بندگان صالح خداوند وارثان واقعی زمین هستند آیات متعددی در قرآن کریم وجود دارد که این روایات را تایید می کند؛ از جمله ” و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون” (۱) و یا “و قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا” (۲)
امیرمومنان علی (ع) از رسول خدا (ص) روایت می کند که فرمود: چون مرا به آسمان بردند خدایم به من وحی کرد که ای محمد! من بر زمین نظری افکندم و تو را از میان آن برگزیدم و تو را پیامبر ساختم و از اسم خود برای تو اسمی برگرفتم که من محمود و تو محمدی!
سپس دوم بار بر زمین نظری افکندم و از میان آن علی را برگزیدم و او را وصی و خلیفه تو قرار دادم … و برای او اسمی از اسماء خود برگرفتم که من علی اعلی عستم و او علی است و فاطمه و حسن و حسین را از نور شما دو تن آفریدم، سپس ولایت ایشان را بر ملائکه عرضه داشتم و کسی که آن را پذیرفت نزد من مقرت است…گفت ای محمد آیا دوست می داری که ایشان را ببینی ؟ گفتم آری ای پروردگار من گفت : سرت را بلند کن. سرم را بلند کردم و بنا گاه انوار علی و فاطمه و حسن، حسین و … و قائم را دیدم که در وسط آنان مانند ستاره ای درخشان بود. گفتم پروردگارا اینان چه کسانی هستند ؟ فرمود: آنان ائمه هستند این قائم کسی است که حلال مرا حلال و حرام مرا حرام می کند و توسط او از دشمنانم انتقام خواهم گرفت و او راحت دوستان من است و او کسی است که دل شیعیانت را از ظالمان و منکران و کافران شفا می دهد و لات و عزی را با طراوت بیرون می آورد و آنها را آتش می زند و فتنه ی مردم به آن دو در آن روز از فتنه ی گوساله سامری سخت تر است.(۳)

۲٫ کلام رسول خدا در نص بر قائم (عج)

در این بخش شیخ صدوق (ره) به نقل روایاتی از پیامبر(ص) درمورد حضرت مهدی (عج) می کند که در آنها به برخی از خصوصیات آن حضرت از جمله شباهت ظاهری و باطنی به پیامبر(ص) اشاره شده و اینکه زمان غیبت زمان فتنه ها و تفرق امت به ویژه در مساله غیبت حضرت می باشد که حضرت با ظهور خود عدالت را گسترده و تفرق را به اتحاد تبدیل می کند؛ همچنین روایاتی را نقل می کند که در آنها اسامی ائمه اثنی عشر را پیامبر اکرم (ص) ذکر می کنند و اینکه مهدی امت از قبیله بنی هاشم و از نوادگان پیامبر(ص) می باشد؛ از آن جمله می توان به روایات زیر اشاره کرد.
امام رضا (ع) از پدران بزرگوارشان از رسول خدا (ص) روایت می کند که فرمود: من سید مخلوقات خدای متعال هستم و من از جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و حاملان عرش و همه ملائکه مقربین و انبیاء و رسولان الهی برترم و من صاحب شفاعت و حوض شریفم و من و علی دوپدر این امت هستیم کسی که ما را بشناسد خدای تعالی را شناخته است و کسی که ما را انکار کند خدای تعالی را انکار کرده و دو سبط این امت و سید جوانان بهشت یهنی حسن و حسین (علیهم السلام) از فرزندان علی است و از فرزندان حسین نه امام خواهد بود که طاعت ایشان طاعت من و معصیت آنها معصیت من است نهمین آنها قائم و مهدی ایشان است.(۴)
همچنین رسول خدا (ص) در مورد غیبت ایشان می فرمایند: مهدی از فرزندان من است اسم او اسم من و کنیه ی او کنیه ی من است از نظر خَلق و خُلق شبیه ترین مردم به من است برای او غیبت و حیرتی است که امتها در آن گمراه شوند سپس مانند شهاب ثاقب پیش آید و زمین را پر از عدل و داد نماید همانگونه که پر از ظلم و جور شده باشد.(۵)
همچنین امام باقر(ع) در مورد پیروی کردن از امام زمان (ع) در زمان غیبت از رسول خدا (ص) چنین روایت می کنند که: خوشا بر احوال کسی که قائم اهل بیت مرا ادراک کرده و در غیبت و پیش از قیامش پیرو او باشد، دوستانش را دوست بدارد و با دشمنانش دشمن باشد، چنین کسی در روز قیامت از رفقا و دوستان من و گرامی ترین امت من خواهد بود.(۶)

۳٫ کلام امیرالمومنین (ع) از غیبت ولی عصر(عج)

در روایت زیر نیز علی (ع) با اشاره به اینکه مهدی این امت از نسل اوست خبر می دهد و اینکه یازدهمین فرزند ایشان می باشد و اینکه اوست که زمین را پر از عدل و داد می کند ایشان نیز به گوشه ای از وضع جامعه هنگام ظهور اشاره می کند و اینکه بسیاری از مردم در آن زمان به علت تحیری که بر آنها حاکم شده در گمراهی به سر می برند و عده ای نیز در مسیر هدایتند و حضرت مهدی با ظهور خود این تحیر را از بین می برند و سایه ی عدالت را در زمین گسترده می کنند.
اصبغ بن نُباته گوید: بر امیرالمومنین وارد شدم و دیدم در اندیشه فرو رفته و با انگشت بر زمین خط می کشد، گفتم ای امیرمومنان چرا شما را اندیشناک می بینم و چرا بر زمین خط می کشید؟ آیا به زمین و خلافت در آن رغبتی دارید؟ فرمود: لا والله نه به آن و نه به دنیا هیچ روزی رغبتی نداشته ام ولیکن در مولودی اندیشه می کنم که از سلاله ی من و یازدهمین فرزند من است او مهدی است و زمین را پر از عدل و داد می سازد همانگونه که پر از ظلم و جور شده باشد، او را غیبت و حیرتی است که اقوامی در آن گمراه شده و اقوامی دیگر در آن هدایت یابند. گفتم: ای امیرمومنان چنین چیزی واقع خواهد شد؟
فرمود: آری همانگونه که او آفریده شده دارای غیبت نیز خواهد بود تو از کجا این امر را می دانی ای اصبغ! آنها بهترین این امت به همراه نیکان این عترت خواهند بود گفتم: بعد از آن چه خواهد شد؟ فرمود: سپس خداوند هر چه بخواهد بکند که او را ارادت و غایات و نِهایاتی است. (۷)

پی نوشت ها

۱٫ انبیاء، ۱۰۵٫
۲٫ اسراء، ۸۱٫
۳٫ کمال الدین و تمام النعمه، ص ۴۷۳٫
۴٫ همان، ص ۴۹۱٫
۵٫ همان، ص ۵۳۵٫
۶٫ همان، ص ۵۳۵٫
۷٫ همان، ص ۵۳۹٫

محمد رضوی
نشریه الکترونیک ساعت صفر

مطلب قبلیامامت حضرت حجت(علیه السلام) در کتاب شیخ صدوق
مطلب بعدیمهدی(علیه السلام) مبعوث جهانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید